Ebola - még mindig
Túléltem az ebolát - és azután?
Ugyan nagyon magas a Közép-Afrikában pusztító vírus mortalitási rátája, mégis, túlélhető a fertőzés. Az ebolán átesettek tanulmányozása lehet a kulcs a gyilkos kór megállításához?
2014.10.19 07:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Két olyan embercsoport is kevesebb figyelmet kap a Közép-Afrikában pusztító fertőzés közepette, akik pedig komolyan hozzájárulhatnak a vírus ellehetetlenítéséhez. Azok, akik túlélték a fertőzést, és azok, akik immunisak az ebolára.
Túlélők
Az egyénfüggő, hogy mennyi ideig tart felépülni a fertőzésből - a WHO felmérése szerint a spermiumok között a vírus akár hét hétig is kimutatható marad. A vírus pusztítását túlélők immunitást szereznek az ebola azon törzsével szemben, amely megtámadta őket, ám az immunitás hossza nem ismert, ahogyan az sem, hogy más vírustörzsekkel szemben védettséget jelent-e. Az viszont biztos, hogy vérük tele van ebolával harcoló antitestekkel, így ideális vizsgálati terepet jelent más fertőzöttek számára.
Kent Brantly, az egyik legismertebb ebola-túlélő sok deciliternyi vért adományozott már mások számára. Antitesteket tartalmazó vérplazmáját elválasztották a vörösvértesteket alkotó sejtektől, egyfajta lábadozást elősegítő szérumot állítva elő. Ez aztán betegeknek transzfúzió formájában beadva a remények szerint fel képes pörgetni a páciens saját immunrendszerét, mely így meg tudja támadni a vírust, lehetővé téve a test számára a felépülést.
A kezelés azonban még(?) messze jár az ideálistól. Az egy dolog, hogy hatásfoka nem ismert, de a kórt sikeresen legyőző csak vele egyező vércsoportúnak adhat vérplazmát, és arról sincsenek megbízható adatok, hogy a beadott transzfúzió milyen időtávon segítheti a még szenvedő alanyt. Ráadásul arra sincsen garancia, hogy az egyik vírustörzset sikeresen legyőző szervezet termelte antitestek képesek felvenni a küzdelmet egy másik törzzsel.
Immunisak
Az 1990-es évek végén Ugandában kitört ebolajárvány során a kutatók számos ember vérét tesztelték, akik közeli kapcsolatba kerültek fertőzöttekkel. Ennek során úgy találták, hogy közülük relatíve sokan hordozzák magukban a kórt, de teljes mértékben tünetmentesek, vagyis valahogy képesek voltak a betegség horrorisztikus tünetegyüttesét elkerülni.
Ezen emberek között remélhetőleg több olyat is találnak a kutatók, akik természetes immunitással rendelkeznek az ebolával szemben. Egy 2010-es tanulmányában a francia kutatószervezet, az IRD úgy találta, hogy Gabon teljes lakosságának 15,3 százaléka lehet immunis a gyilkos vírusra. "Ha tudjuk, kik ezek az emberek, akkor segítségükkel sok életet lehet megmenteni. Például őket lehetne alkalmazni a legkockázatosabb helyszíneken, a betegekkel való közvetlen kapcsolatot igénylő feladatoknál. Így a fertőzés terjedését jelentősen vissza lehetne vetni" - nyilatkozta Steve Bellan kutató.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 8:01 Lövöldözés tört ki a Floridai Állami Egyetemen
- 6:59 World Press Photo: palesztin fotós sebesült gázai kisfiút ábrázoló képe lett az Év Fotója
- 22:57 A Nemzetközi Büntetőbíróság magyarázatot vár Netanjahu letartóztatásának elmulasztása miatt
- 20:56 Ferenc pápa választást sürgetett a félelemmel és igazságtalansággal teli világban
- 18:32 Kora nyárias időjárás várható a húsvéti hosszú hétvégén
- 16:31 Zöld Magyarország: 50 millió facsemete évente
- 14:59 Meteorológia: Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fok volt csütörtök délután
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06