Koronavírus-járvány
Virológus: a flurona súlyos megbetegedést okozhat az oltatlanoknál
Az NNK referencialaborjában is találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt.
2022.01.04 11:16MTIA Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) virológusa szerint, ha megfertőződünk is az influenzavírussal vagy a koronavírussal, az oltások nagyban csökkentik a súlyosabb tüneteket.
Kis Zoltán virológus az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában elmondta, az NNK referencialaborjában is találtak már olyan mintát, amelyben a koronavírus mellett más légúti kórokozó - mint az óriássejtes vírus vagy az adenovírus - is kimutatható volt.
Az NNK szakemberét azzal kapcsolatban kérdezték, hogy Izraelben egy állapotos nőben egyszerre mutatták ki a koronavírus és az influenza vírusát, az új tünetegyüttest pedig fluronának nevezték el.
Kis Zoltán kifejtette: egy amerikai tanulmány félmillió koronavírusos beteget vizsgált és megállapította, hogy három százalékuknak a mintájában a koronavírus mellett megtalálható volt az influenzavírus is.
Felhívta a figyelmet: ez nem azt jelenti, hogy az influenzavírus és a koronavírus "összeállt", és kicserélték a genetikai anyagukat, hanem azt, hogy egy időben, de külön jelennek meg a szervezetben.
Arra a kérdésre, hogy ez okozhat-e súlyos megbetegedést, azt válaszolta, mindkettő tud önmagában súlyos megbetegedést okozni, de főleg az oltatlanoknál. Az amerikai tanulmányra hivatkozva azt mondta, azok között, akik bekerültek a kórházba és kettős fertőzésük volt, nagyobb eséllyel fordultak elő légzési problémák, mint aki az influenza vagy a koronavírus ellen be volt oltva. Megjegyezte: mindkét vírus a tüdőt támadja meg.
Arra, hogy ha a két vírus hasonló tüneteket okoz, hogyan lehet megkülönböztetni őket, azt válaszolta, ez sok esetben nem lehetséges, ezért fontos, hogy akinél felmerül a gyanú, az teszteltesse magát. Mint mondta, akinek súlyosabb influenzafertőzése van, arra jellemzőbb a nagyon súlyos levertség, a magas láz, ami a koronavírusra annyira nem jellemző. A legtöbb eset azonban nem ilyen, azoknál marad a mikrobiológiai teszt - fogalmazott.
A szakértőt kérdezték arról is, miért veszélyes, ha nem ismerik fel az egyik fertőzést. Erre Kis Zoltán azt mondta, az veszélyes, ha az influenzát felismerik, de a koronavírust nem, mert akkor a beteg nem kerül karanténba és továbbadhatja azt. Megjegyezte: az NNK laboratóriumában az influenzagyanú miatt bekerülő mintákat automatikusan megnézik koronavírusra is.
A virológus kiemelte az oltás fontosságát: ha megfertőződünk is az influenzavírussal vagy a koronavírussal, az oltások nagyban csökkentik a súlyosabb tüneteket.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:46 Marine Le Pen szerint bírói eltiltása politikai döntés
- 22:43 Benyújtották a kétgyermekes anyák szja-mentességéről szóló törvényjavaslatot
- 20:41 Ideiglenesen változik a forgalmi rend a fővárosban
- 18:35 Marine Le Pent börtönbüntetésre ítélték
- 16:33 Várandós nőt és egy kislányt mentettek ki a romok alól Mianmarban
- 14:32 Már több mint 400 ezren szavaztak a Nemzet Hangja kérdéseire
- 12:30 ESET: félelemkeltő programokkal szedik el a csalók a bizalmas adatokat
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06